Multikulturalizmus padol. A nielen on

Autor: Martina Šulová | 6.5.2016 o 10:30 | Karma článku: 1,00 | Prečítané:  240x

Je to známy fakt. No prečo je to tak? Veď sme ľudia. Všetci do jedného. Nie moc odlišný jeden od druhého. Tak kde je problém?

Posledné dva roky v Európe pripomínajú nával vody. Medzinárodnej. Migranti a imigranti všetkých možných vekových, národnostných, aj náboženských skupín. Prichádzali sem aj predtým, ale nie v takom množstve, ako vlani. Kde sa to zlomilo?

Prednedávnom obletela svet správa o tom, ako sa sýrske mesto Aleppo dostalo znovu pod paľbu. Nebolo by to také prekvapujúce, no situácia sa viac vyostrila a v meste nenájdete už žiadne bezpečné miesto, nemocnicu, či iný "posledný prístav" pre záchranu života. Už aj tak skúšané a zničené mesto je už totálne v absolútnom úpadku. Medzinárodné organizácie volajú o pomoc. Vážne len volajú. Turecko neotvára hranice. Napriek tomu, že sa mu za hranicami vraždia deti a umierajú ľudia...Kde sa vôbec stala chyba? Nebudem tu rozpisovať, ako veľmi situáciu v Sýrií ovplyvnilo USA, či Rusko, či európske krajiny typu Belgicko a Francúzsko. Situácia je taká, aká je, treba si pomáhať. Súhlasím. No nepáči sa mi, že zároveň s migračnou krízou nastupujú na scénu aj ľudia, ktorí s vojnou nič spoločné nemajú. Človeku bije do očí, že sýrske deti, ženy, sú jasnými obeťami. Koho? Sveta. Nie. Život sýrskeho človeka nie je menej, ako iného. Dieťa ako dieťa, Žena ako žena. Muž ako muž. Len ma alarmuje, ako sa v poslednej dobe stalo zo života v očiach druhých niečo, ako štatistika. Už sa to nepočíta ako život, už je to počet. Títo ľudia sú ľudia, ktorí si zaslúžia pomoc. Neurobili nič, len žili. Kto ich môže za niečo viniť? Samozrejme, napadá mi otázka, prečo nešli bojovať za vlasť. Ponúka sa mi odpoveď. Akú vlasť? Assad na jednej strane, ISIS na druhej, iní extrémisti všade naokolo..Samozrejme, mladí by mohli ostať a bojovať. No otázkou ostáva: Na koho strane?

Tak sa príval utečencov stupňuje a stupňuje a Európa sa nevie zhodnúť, či pomôcť, či nie. Padli mnohé pripomienky, že ide o moslimov. Vlani sme na Slovensku privítali skupinku irackých kresťanov. To bolo sťažností, že človeka hlava rozbolela. tak už ani "svojim" nie sme ochotní pomôcť. pritom je jasné, čo ich čaká, ak padnú. V marci v Jemene zajali katolíckeho kňaza z Pakistanu. Dodnes sa nevie, čo s ním je. Popri ňom v tom istom štáte zastrelili 4 mníšky. Lebo odmietli odísť. Chceli ostať. Pomáhať. 

Po náboženskej výhovorke prišla ďalšia: nemáme peniaze. Samozrejme, že nemáme. Ekonomika Európy je v ťahu. Doslova. Môžu sa chváliť len tak Nemecko, Švajčiarsko, štáty Beneluxu, Škandinávia...No aj tak nie je možností...No kto je na vine? Nie náhodou vlády jednotlivých krajín? Prečo sa narovinu nepovie vo svete, že to s tou Európou nevyzerá tak ružovo, ako si africkí migranti myslia? Že ich tu nasledujúcich 30 rokov čaká život bez vlastného občianstva a ak nič nebudú robiť, budú naďalej len azylanti? Možno by to aj prijali. Možno by také problémy s nimi neboli. Áno, zaúčať treba. Správnemu správaniu sa v civilizovanej krajine. Pokiaľ sa tá krajina civilizovanou dá nazvať...

Každý chceme svoje práva. právo na vzdelanie, prácu, život. Zmenou politiky, ktorá už dlhé roky nesie názov: "Politika ústupkov", by sa dalo urobiť všeličo..Aj žiť "multikultúrne". Každý štát Európy nesie vlastnú kultúru. A fungujeme. Ak dáme dopredu jasné pravidlá a nebudeme stále ustupovať, môžeme fungovať aj ďalej bez ohľadu na to, odkiaľ ktorý Európan je..

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník na komunikáciu a mediálne štúdiá Václav Štetka hovorí, že oligarchovia médiá skupujú výhradne kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.


Už ste čítali?