Postrelili pápeža

Autor: Martina Šulová | 13.5.2016 o 21:43 | Karma článku: 1,83 | Prečítané:  166x

"Srdce otvorené Bohu je silnejšie než náboje"( svätý Pápež Ján Pavol II). Kiežby to pochopili aj iní...

Dnešný deň sa okrem povestného piatku 13 pripomína aj výročie atentátu na bývalého zosnulého pápeža Sv. Jána Pavla II. Je to presne 35 rokov odvtedy, čo mladík menom Mehmet Ali Agca postrelil pápeža vo Vatikáne. Dodnes sa vedú diskusie, aký zámer mladík asi mal. Podľa väčšiny však žiadna politika alebo osobný pohnútok za týmto činom nebol a treba za týmto činom hľadať alebo mafiu, alebo Vatikán. Jedno lepšie ako druhé. Svet bol v šoku. 

Mladík si odsedel takmer 30 rokov vo väzení aj v Taliansku, aj v Turecku, kde sedel za vraždu tureckého novinára. Následne po odsúdení za túto vraždu z väzenia utiekol a dva roky na to spáchal atentát na pápeža. . Ján Pavol II atentátnika niekoľkokrát navštívil vo väzení, dokonca mu vybavil oficiálne odpustenie od talianskeho prezidenta. Viackrát poukázal nielen slovne, ale hlavne činom, že atentátnikovi, ktorý sa ho pokúsil zabiť, odpustil. Niečo. čo dodnes nedokážu mnohí ani v prípadoch, ktoré sa na tento prípad nezmôžu. Mladík strávil v väzení väčšinu života, prestúpil na kresťanstvo a po prepustení z väzenia očividne prehodnotil, ako bude ďalej žiť...

Do konca svojho života pápež Ján Pavol II veľakrát priznal, že práve dátum tohto atentátu je symbolickým splnením tretieho fatimského tajomstva. 13. mája 1917 sa totižto svätá Panna Mária podľa tradície zjavila vo Fatime trom malým deťom, ktorým odovzdala tri tajomstvá. Dve boli odhalené ešte pred atentátom, tretie 19 rokov po ňom. Bolo známe, že pápež Ján Pavol II bol veľmi oddaný fatimskej Panne Márii a podľa toho aj vystupoval. Samozrejme, nájdu sa dodnes odporcovia teórie, že práve toto tretie tajomstvo nijak nedefinuje a nepredpovedá práve tento čin. No veriaci kresťania nedajú na túto skutočnosť dopustiť a každoročne si práve 13. mája pripomínajú tieto udalosti v spojení.

Či veriaci, či neveriaci, z týchto oboch udalostí by si malo ľudstvo vziať čo najviac pozitívneho. Sila odpustenia a milosrdenstva totiž znamená viac, ako naše slabosti a ľudí spájajú, nerozdeľujú...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník na komunikáciu a mediálne štúdiá Václav Štetka hovorí, že oligarchovia médiá skupujú výhradne kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.


Už ste čítali?