Politik verzus Novinár

Autor: Martina Šulová | 8.6.2016 o 10:25 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  102x

Tento súboj je zhliadnuteľný na mnohých frontoch, v mnohých krajinách a s mnohými závermi...len nie vždy so šťastným koncom

Otvorím dnes ráno stránku Al Jazeera a prvý článok, ktorý mi vyskočí, je o slobode slova v Jordánsku...Poviem si jednoducho, pche, aká sloboda slova? Kde je?

Prvotný koncept novinárskej profesie je odovzdávať informácie, sprievodné koncepty sú podanie postoja, názoru, pohľadu z tretej strany. Nie vždy to každý dokáže, pokusy tu však sú a väčšina končí úspešne. Čo sa však stane, ak sa majú všetky koncepty praktizovať vo sfére politiky?

Čistá katastrofa. Odrazu je moderné, aby akékoľvek noviny boli nielen pod kontrolou, ale robili presne to, čo sa im povie. Ľudia sa cíti dotknutí. V tomto prípade politici. Nie je to vec len východných krajín. Deje sa to aj na západe. Sloboda slova, toľko omieľaná snáď v každom zákonníku takmer každého štátu, stráca zmysel a poslanie. Odrazu význam celého pojmu podlieha diskusii. Veď aj "slovo môže ublížiť". Tak som si prečítala. Súhlasím. Slovo dokáže ublížiť. Pokiaľ sa ním uráža, útočí. Ale ak sa použije na poukázanie nedostatkov v činnosti vlády, hlavy štátu, poukázaní na to, čo nefunguje, čo by malo fungovať, alebo kladie sa ním množstvo otázok...komu sa tým ubližuje? Egu politikov? 

Dnešní politici sa globálne novinárov boja. Preto sa médiá kontrolujú. Ak novinár neurobí, čo sa mu povie, ak médium nestiahne článok, ktorý akože "ubližuje slovom", čakajú sa sankcie. V podobe obmedzenia financovania novín, v podobe absolútnej diskreditácie média, aj samotného novinára. Nie, nemusia vás hneď zastreliť. Ale urobia z vás nič. Doslovné. Čo vám ostáva? Alebo sa zapredáte, alebo odídete, alebo proste vezmete všetko čo máte, risknete to a pokračujete. So zdvihnutou hlavou a morálkou. Máte svoju hrdosť. Ste tiež len človek. Ale so svedomím....

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník na komunikáciu a mediálne štúdiá Václav Štetka hovorí, že oligarchovia médiá skupujú výhradne kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.


Už ste čítali?