Utečencom vo vlastnej krajine

Autor: Martina Šulová | 21.6.2016 o 20:03 | Karma článku: 2,34 | Prečítané:  672x

Včera sme si pripomenuli po šestnásty krát Medzinárodný deň utečencov, ktorý v roku 2000 vyhlásilo OSN. 

Do dnešného dňa sa počet ľudí, ktorí utekajú pred vojnou dá spočítať na milióny. Len na Ukrajine je ich viac ako 1,5 milióna. Či už africké štáty, či ázijské, či už aj - v prípade Ukrajiny - európske krajiny, všetky čelia kríze, ktorú, samozrejme je to smutné, vyvolali samy. Tým nechcem povedať, že sýrske dieťa môže za to, že dnes spí v stane a krajiny, ktoré dostávajú od medzinárodných agentúr pomoc v podobe financií a jedál, nie vždy dajú hotovosť tam, kam bola určená..., či že ukrajinské dieťa môže za to, že jeho rodičia nedokážu nájsť prácu, pretože stratili akékoľvek nároky na základné ľudské práva vo vlastnom štáte. Ani to ekvádorské dieťa nemôže za to, že zemetrasenie, či iná prírodná katastrofa spôsobila náhly útek celej rodiny z domova, v ktorom sa doslova narodilo. Myslím to globálne. Politika je v mnohých prípadoch, ako sa hovorí, sviňa. A človek ešte väčšia. 

Je smutné, že ešte aj v dnešnej dobe, keď by mal byť konečne aspoň relatívny kľud, keďže ľudstvo za posledné desaťročia inteligenčne vzrástlo, nájdeme obete systémov. Je smutné, že ľudia, ktorí vidia nešťastie iných, dokážu zneužiť ich status utečenca a privandrovať sa k nim, aby tento status dostali aj oni, pritom je jasne vidieť, že ten status im nepatrí  a vďaka rôznym fóbiám a ich činom a kvôli nim samým to sýrske dieťa trpí, pretože nemôže dostať tú starostlivosť, ktorú si ako dieťa zaslúži. Je smutné, že to ukrajinské dieťa trpí nedostatkom, pretože jeho rodičia si ako ľudia, ktorí museli opustiť svoj domov a v mnohých prípadoch stratili akékoľvek práva, nielen majetky, nemôžu nájsť zamestnanie, nemôžu si dovoliť poskytnúť veľakrát ani základnú starostlivosť, stratili volebné právo, stratili všetko. Je smutné, že politici sveta dokážu nahlas povedať pred kamerami všetko, ale urobiť nedokážu nič. Z človeka na úteku pred vojnou sa stala vec, ktorú jedny zneužívajú na svoj prospech, jedny na vlastnú propagandu, iní na vyrovnanie sa so svojimi komplexmi. 

Byť utečencom je strašné. Stratíte status človeka. Je však smutné, že sa stanete utečencom vo vlastnej krajine. Nie je načase, prestať utečencov "vytvárať"? Toto žiadnemu politikovi vo svete asi nenapadne...pretože ani jeden nebol samým sebou donútený stratiť vlastný život, tak, ako núti do toho druhých...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník na komunikáciu a mediálne štúdiá Václav Štetka hovorí, že oligarchovia médiá skupujú výhradne kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.


Už ste čítali?