Chceme pomáhať, ale nechceme, "aneb" Sexuálne zneužitá žena nie je prostitútka

Autor: Martina Šulová | 10.9.2016 o 11:05 | Karma článku: 5,05 | Prečítané:  1364x

Veľa ľudí má v okolí niekoho, kto bol sexuálne zneužitý. Len nie vždy o tom vie. Otázne je ale, ako sa treba zachovať, čo hovoria "príručky" a ako sa nakoniec ľudia zachovajú. 

Veľakrát čítam o prípadoch, kedy sa stane, že žena prežije sexuálne násilie. Je to, samozrejme, šokujúce, smutné, zarážajúce, nechutné, ponižujúce...a doplňte si podľa seba.

Dá sa povedať, že prevencia v tomto prípade neexistuje. Teda určite nie efektívna. Alebo dlhodobá. Áno, môžeme sa učiť sebaobrane. Áno, môžeme nosiť so sebou slzný plyn a iné veci, ale priznajme si, ak je útočník silnejší a rafinovanejší, ani jedno nám nemusí vždy pomôcť. 

No čo ak sa stane, že je sexuálne zneužité dieťa? Či pubertálne dievča? Chlapec? Zdravotne znevýhodnený človek? A čo je horšie, ešte horšie je, ak ide o zneužitie zo strany rodinného príslušníka. Je to trauma. Je to niečo, čo človeka poznačí na celý život. Otázkou však je, ako takýmto obetiam pomáhame my, ostatní? Pomáhame im vôbec?

Ťažko povedať. Čo ma najviac zaráža, z obetí sexuálneho násilia sa v očiach spoločnosti stávajú ľudia nečistí. Dokonca prichádzame k extrémom, kedy niekto dokáže zo seba vypustiť vetu: Môžeš si za to sám. Alebo sa okamžite žena, ktorá je znásilnená, stane v očiach druhých prostitútkou. Ešte horšie to majú deti. Tým veľakrát nik neverí, respektíve nič samy nepovedia, lebo sa boja. Kto ich má podporiť? Ak sa také niečo dozvie rodič, sám sa cíti znechutený, podvedený, dotknutý. Čo má potom cítiť dieťa? 

Chceme im pomôcť. No zároveň nechceme. Ešte by nás nakazili. A aj tak si to vymýšľajú. Kto by také niečo robil? Toto nie je prípad malých obcí, toto je prípad aj veľkých miest. Znásilnená žena je na okraji spoločnosti. Dieťa ostáva klamárom a nečistým tvorom. Ak sa rozhodne proti svojmu útočníkovi zakročiť a trebárs ho udať ( v prípade dieťaťa rodič), nie vždy sa stretne s pochopením okolia. Veď načo by ho udávala/i? Nech to nerieši/a. To prejde. Zbytočne by robili "humbuk". 

Ego a strach ľudí robia z obetí násilia, akéhokoľvek, ľudí bez hodnoty. Niekedy by sme sa vážne mali zamyslieť a pozrieť na seba, či aj naše mlčanie a ignorácia, nemajú väčšiu hodnotu, ako ľudská dôstojnosť. Neodsudzujeme totiž len násilníkov, ale aj ich obete. A to nie je správne. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Anna Remiášová pri pomníku syna: Nikdy to nevzdám

21. výročie vraždy Róberta Remiáša si prišli k jeho pamätníku pripomenúť aj študenti, ktorí organizovali Veľký protikorupčný pochod.


Už ste čítali?