Dievčatá, oslavujte dnešný deň

Autor: Martina Šulová | 11.10.2016 o 21:10 | Karma článku: 3,20 | Prečítané:  1019x

Podľa oficiálnych zdrojov je vo svete 1,1 miliardy dievčat.  Čo si môžeme vziať z dnešného Medzinárodného dňa dievčat a čo by sme si mali pripomínať, na čo by sme nemali zabúdať a čo môžeme vlastne ešte urobiť.

11. október sa po celom svete oslavuje ako Medzinárodný deň dievčat. Na Slovensku sa taká pozornosť tomuto dňu nejako extra nevenuje. Možno preto, že v porovnaní s ostatnými krajinami sme, čo sa týka práv malých dievčat, oveľa popredu. Naše dievčatká netrpia skorými manželstvami, ženskými obriezkami, utláčaním, diskrimináciou, či tehotenstvami v ranom veku. Teda, oficiálne určite nie. No nájdu sa aj prípady, kedy systém v týchto oblastiach zlyháva ( Sama som "zažila" prípad 15 ročného rómskeho dievčaťa, ktoré rodičia chceli vydať a predať. Našťastie, prišlo sa na to a zasiahla polícia, no výsledok zásahu a či bol aj súd, som sa už nedozvedela) 

Medzinárodný deň dievčat sa orientuje a venuje práve tomu, ako upozorniť na globálne problémy súvisiace s ochranou práv malých dievčat. Práv na vzdelanie, práv na život podľa vlastných predstáv. Má upozorniť na problém utláčania a odopieranie ľudských práv dievčatám po celom svete. Manželstvá v detstve, násilie, odopretie vzdelania, skoré tehotenstvá, diskriminácia pri obsadzovaní vedúcich pozícii v spolkoch, skupinách, športoch. 

Je to smutné, ale naďalej existujú dievčatká, ktoré nemôžu chodiť do školy. Také, ktoré sú vydaté ešte pred dosiahnutím dospelosti. Aj také, ktoré rodia v 12, či sú predávané na prostitúciu ( toto nie je prípad zaostalých krajín, toto sa deje aj vo vyspelých štátoch). Okolo 200 miliónov dievčat stále podstupuje ženskú obriezku. Je to až príliš tragické. 

Nejde však len o extrémne prípady. Stále existujú dievčatá, ktoré nemajú dopriate byť dievčatami. V momente, ako dievča vyjde za vopred stanovenú hranicu, akoby prestalo byť dievčaťom. Dievča aktívne v športe, dievča, ktoré  sa zaujíma o technické odbory, nestráca nič zo svojej "dievčenskej podstaty". Neprestáva byť dievčaťom. 

Čo si môžeme ako spoločnosť z tohto dňa vziať? Myšlienku ochrany našich dievčat a ukážka toho, čo všetko krásne ich môže v budúcnosti čakať bez ohľadu na to, čo si do budúcna vyberú a aký život budú chcieť žiť. Čo by sme si mali pripomínať? Že sme tiež ľudia a osud a budúcnosť dievčat leží v našich rukách. Na čo nemáme zabúdať? Že raz to môže byť naša dcéra, ktorá je v ťažkej pozícii a opovrhovaná, či v nebezpečenstve. 

A čo môžeme ešte urobiť? Hlavne neprestávať a pokračovať v posilňovaní pozície dievčat, aby ten svet nespadol do monotónnosti. Ukázať im, že tento svet s nimi do budúcna ráta, nech urobia akékoľvek rozhodnutie a krok. Že nemusia byť v pozadí a že nám na nich záleží. Že sú súčasťou budúcnosti. Že aj ich aktivity, rozum a talent, intelekt môže prispieť k pretváraniu a fungovaniu spoločnosti.

Ako povedal Barack Obama: "Predstavte si, že máte firmu so zamestnancami. No využívate len polku z nich. Veď to nedáva to zmysel"

Ukážme im, že aj oni sú súčasťou "firmy".

Bezpečnosť, istota a nádej. Tak ako malým dievčatkám, tak aj všetkým deťom. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Rezník z TASR by bol v RTVS pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

KULTÚRA

Tajná služba si objednala vraždu. Na film Únos bolo treba odvahu

Politické trilery u nás nevznikajú.

ŠPORT

Spieva si Marleyho, dá si pivo. Ako Sagan trénoval v horách

Sagan sa pripravoval inak ako súperi.


Už ste čítali?