Dievčatá, oslavujte dnešný deň

Autor: Martina Šulová | 11.10.2016 o 21:10 | Karma článku: 3,20 | Prečítané:  1043x

Podľa oficiálnych zdrojov je vo svete 1,1 miliardy dievčat.  Čo si môžeme vziať z dnešného Medzinárodného dňa dievčat a čo by sme si mali pripomínať, na čo by sme nemali zabúdať a čo môžeme vlastne ešte urobiť.

11. október sa po celom svete oslavuje ako Medzinárodný deň dievčat. Na Slovensku sa taká pozornosť tomuto dňu nejako extra nevenuje. Možno preto, že v porovnaní s ostatnými krajinami sme, čo sa týka práv malých dievčat, oveľa popredu. Naše dievčatká netrpia skorými manželstvami, ženskými obriezkami, utláčaním, diskrimináciou, či tehotenstvami v ranom veku. Teda, oficiálne určite nie. No nájdu sa aj prípady, kedy systém v týchto oblastiach zlyháva ( Sama som "zažila" prípad 15 ročného rómskeho dievčaťa, ktoré rodičia chceli vydať a predať. Našťastie, prišlo sa na to a zasiahla polícia, no výsledok zásahu a či bol aj súd, som sa už nedozvedela) 

Medzinárodný deň dievčat sa orientuje a venuje práve tomu, ako upozorniť na globálne problémy súvisiace s ochranou práv malých dievčat. Práv na vzdelanie, práv na život podľa vlastných predstáv. Má upozorniť na problém utláčania a odopieranie ľudských práv dievčatám po celom svete. Manželstvá v detstve, násilie, odopretie vzdelania, skoré tehotenstvá, diskriminácia pri obsadzovaní vedúcich pozícii v spolkoch, skupinách, športoch. 

Je to smutné, ale naďalej existujú dievčatká, ktoré nemôžu chodiť do školy. Také, ktoré sú vydaté ešte pred dosiahnutím dospelosti. Aj také, ktoré rodia v 12, či sú predávané na prostitúciu ( toto nie je prípad zaostalých krajín, toto sa deje aj vo vyspelých štátoch). Okolo 200 miliónov dievčat stále podstupuje ženskú obriezku. Je to až príliš tragické. 

Nejde však len o extrémne prípady. Stále existujú dievčatá, ktoré nemajú dopriate byť dievčatami. V momente, ako dievča vyjde za vopred stanovenú hranicu, akoby prestalo byť dievčaťom. Dievča aktívne v športe, dievča, ktoré  sa zaujíma o technické odbory, nestráca nič zo svojej "dievčenskej podstaty". Neprestáva byť dievčaťom. 

Čo si môžeme ako spoločnosť z tohto dňa vziať? Myšlienku ochrany našich dievčat a ukážka toho, čo všetko krásne ich môže v budúcnosti čakať bez ohľadu na to, čo si do budúcna vyberú a aký život budú chcieť žiť. Čo by sme si mali pripomínať? Že sme tiež ľudia a osud a budúcnosť dievčat leží v našich rukách. Na čo nemáme zabúdať? Že raz to môže byť naša dcéra, ktorá je v ťažkej pozícii a opovrhovaná, či v nebezpečenstve. 

A čo môžeme ešte urobiť? Hlavne neprestávať a pokračovať v posilňovaní pozície dievčat, aby ten svet nespadol do monotónnosti. Ukázať im, že tento svet s nimi do budúcna ráta, nech urobia akékoľvek rozhodnutie a krok. Že nemusia byť v pozadí a že nám na nich záleží. Že sú súčasťou budúcnosti. Že aj ich aktivity, rozum a talent, intelekt môže prispieť k pretváraniu a fungovaniu spoločnosti.

Ako povedal Barack Obama: "Predstavte si, že máte firmu so zamestnancami. No využívate len polku z nich. Veď to nedáva to zmysel"

Ukážme im, že aj oni sú súčasťou "firmy".

Bezpečnosť, istota a nádej. Tak ako malým dievčatkám, tak aj všetkým deťom. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník na komunikáciu a mediálne štúdiá Václav Štetka hovorí, že oligarchovia médiá skupujú výhradne kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.


Už ste čítali?