Worship leaderstvo ako móda?

Autor: Martina Šulová | 27.8.2019 o 19:54 | Karma článku: 1,16 | Prečítané:  370x

S určitosťou môžeme povedať, že do dnešných dní sa už do módy dostalo všeličo....Dokonca aj taká pre duchovno zameraná aktivita, akou je worship leading.

Pre neznalých : worship je uctievanie Pána Boha pomocou hudby . Worship leader má za úlohu takéto uctievanie viesť. Všetko je to pekné. Samotný worship je silným, krásnym  zážitkom a tí, čo boli jeho súčasťou, čo boli zúčastnení na chválach, mi určite dajú za pravdu.

Určite má svoje miesto vo vnútornom živote kresťanských komunít. Hudba má svoju moc. Vďaka nej sa dokáže samotné vnútro človeka dostať z negatívneho stavu do stavu viac, než pozitívneho. Uvoľňuje, napĺňa, oslobodzuje. Ešte aj samotný svätý otec František ju odporúča:

"Učte deti spievať chvály a cti Bohu - je to najčistejšia forma modlitby - najmä chvála - je to modlitba bez najmenšieho záujmu o seba. ...Tak ich naučte uctievaniu a vzťah s Bohom budú mať naveky.."

Akurát že viesť chvály nie je pre každého. Nie, že by to bolo čosi ťažké, ale v niektorých prípadoch sa záujem o seba dostáva nad záujem o to hlavné: Chválu Najvyššieho.

A tak sa posledné roky stretáme s navyšovaním počtu worship leaderov. Z každého rohu sa nahrnie nejaký. Bolo by to fajn, keby sa z toho posledné roky nezačal robiť biznis...

Spomínam si na velikánku worship leadingu, Darlene Zschech, ktorá bola kedysi pastorkou Hillsong Church. Na konte má jeden z najväčších worship hitov, Shout to the Lord. Vždy ma zaujímalo, prečo sa nakoniec rozhodla z Hillsongu odísť. Prečo sa rozhodla prejsť do menej známeho Church Unlimited. Dokonca nedávny príklad , Jeremy Riddle odišiel z Bethel Church, dnes je súčasťou Vineyard Church. Čo ich k tomu viedlo? Doplo mi, že to nebude len záujem vyskúšať niečo iné...

Títo dvaja spolu s Brooke Ligertwood sú presné príklady toho, ako by mal správny worship leader vystupovať. Ako niekto, kto nehľadí na seba, kto nedáva do popredia seba. Pri sledovaní ich prístupu ku Chválam človek nemá inú možnosť, len upriamiť pohľad tam,kam celý worship smeruje. Veď samotný výkon Jeremyho v skladbe Holy spred viac, než 3 rokov je na nezaplatenie a ak ste veriaci a poznáte z Biblie Zjavenie Jána, zažijete možno akýsi pocit, že keď sa celé to dejstvo zo Zjavenia stane skutočnosťou, bude vám jasné, kto bude viesť záverčné chvály a zbor anjelov...

Tento dar, vyvolať v ľuďoch potrebu odosobniť sa, nemá ktokoľvek. Na to, aby čosi také niekto dokázal, potrebuje seba umenšiť. Opakujem sa: je to pekné. Viac, než pekné.

No je to zároveň smutné. Samotný fakt, že z niečoho takého sa začal robiť biznis a preteky o to, kto viac zaujme, kto viac upriami pohľad na seba, je smutný.

A presne toto sa posledné roky deje s worship scénou. Ten priamy cieľ a smer sa umenšuje, aby ten, kto ho dostal do rúk, ostal tým väčším...

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Čo spája Kmotríka, Výboha či Trnku? Slabosť pre jeden biznis

Skupina najbohatších Slovákov má vyššie ambície ako kaviareň či reštauráciu.

Dobré ráno

Dobré ráno: Covid sa medzi ľudmi bez domova šíri šialenou rýchlosťou

Prvá vlna ich minula, druhá udrela horšie.


Už ste čítali?