Národný pochod za život

Autor: Martina Šulová | 9.9.2019 o 12:06 | (upravené 9.9.2019 o 12:57) Karma článku: 2,80 | Prečítané:  1112x

Národné pochody za život sú akcie, ktoré sú viac - menej prekvapujúce. Nie z hľadiska výskytu, ale z hľadiska spájateľnosti. Na takejto akcii sa totižto dokážu zhodnúť aj takí, ktorí sa inak v mnohých sférach nezhodujú.

Tu sa totiž veľa z nás zhodne na tom, že život začína samotným oplodnením(vysvetlenie úplne na konci).

Nechcem rozpútať búrlivé diskusie, nechcem vyvolávať senzácie. Ak u niekoho vyvolá tento príspevok akékoľvek emócie, nech si uľaví. Vopred upozorňujem, neodpovedám na útoky a dopredu aj podčiarkujem, že som Pro - Life. Tak si asi dokáže už urobiť úsudok sám.

Jednými toľko ospevovaná a druhými toľko zatracovaná Matka Tereza sa na tému potratov vyjadrila niekoľkokrát. Medzi jej výroky na túto tému patrí aj :

„Myslím, že najväčším škodcom mieru je dnes potrat, pretože je priamou vojnou, priamym zabitím – priamou vraždou, ktorú vykonáva samotná matka… Ak matka môže zabiť svoje dieťa, čo mi bráni, aby som ja zabila vás, alebo aby ste vy zabili mňa?“

Napriek mnohým odporcom, ktorí si práve teraz určite šúchajú ruky a klepú po čele, pridávam sa na jej stranu. Osobne považujem potrat za aktívny útok na tých najviac bezbranných. No nejde o to, klásť vinu teraz na ženu, že sa k potratu rozhodne. Veď vo svete je bežné, že k potratu nahovárajú samotní lekári. Viacmenej dokáže jeden lekár nahovoriť na potrat ženu v mene "zachovania jej života". Určite mnohé počuli od lekárov vetu: Buď vy, alebo dieťa...Čo taká žena pri tom dokáže cítiť? Ako sa má rozhodnúť? Už v danom momente je v stave zúfalstva, veľakrát bolesti....Pritom existujú lekári, ktorí vyvracajú tvrdenia, že je potrat nutný pre záchranu života. Pravdupovediac, dnes, keď je veda o toľko popredu, by sa dalo očakávať, že k takému čomusi dôjsť predsa nemôže.

"Čo by ženy v rizikovom tehotenstve mali vedieť je, že nie je lekársky nevyhnutné ukončiť život v lone matky potratovou procedúrou. Ak sa aj nejaké dieťa z dôvodu ohrozenia života matky (vysoký krvný tlak, problémy so srdcom, rakovina, cukrovka...)musí narodiť skôr (tzv. predčasný pôrod), treba s ním zaochádzať s rešpektom. Ono dýcha, plače, cíti bolesť...Nevykonáva sa potrat! Z bezpečnostného zdravotného hľadiska je predčasný pôrod oveľa bezpečnejší, ako potrat! V prípade mimomaternicového tehotenstva a následného odobratia plodu nejde o potrat..." (Dr.Kendra Kolb, Neonatalogička)

Mnohí môžu namietnuť, že potrat je vecou ženských práv a feminizmu. Dovolím si nesúhlasiť. Prvé feministky, ako Alice Paul, Susan B. Anthony, Elizabeth Cady Stanton boli proti potratu a proti vnímaniu potratu ako oslobodzujúcom aspekte v boji za ženské práva, dokonca Betty Friedman nepovažovala potrat za hlavný problém ženských práv, čo je viac, než prekvapujúce na to, akú rétoriku do diskusie o právach žien priniesla...Potrat bol tradičnými feministkami považovaný za útok na ženy, za útlak vedený mužmi na to, aby ženu kontrolovali a využívali. Kto by sa im divil. Keď nie je dieťa, nie je zodpovednosť..

"Potrat je najvyššie zneužitie žien"(Alice Paul)

V 20.storočí sa objavili aktívni marketéri Larry Lader a Bernard Nathanson, ktorí začali potrat propagovať po celých USA. Ako nástroj propagácie si vybrali práve rastúci počet feministických protestov po mestách USA. Do popredia chceli dať najmä čierne ženy. Ešte aj z dnešného hľadiska mi to príde neuveriteľne rasistické, a nikto s tým vtedy nič nerobil.... Týmto aktivizmom "nakazili" aj vyššie spomenutú Betty Friedman, ktorá neskôr toto rozhodnutie oľutovala a vyjadrila sa vo svojej knihe z roku 1981 - The Second Stage. Bernard neskôr konvertoval ku katolíkom a stal sa z neho aktívny pro - life aktivista.

Ešte aj dnes dokážu mnohé hnutia považovať potrat ako nástroj propagácie. Kto dnes nečítal, či nepočul toľko zdieľanú formulku "My body, my choice" (Moje telo, moja voľba).

Nie je náhodu dieťa v lone matky len ďalším telom? Nejde len o zhluk buniek, ako sa to mnohí snažia prezentovať. Ide o ďalší život, ktorý je nutné chrániť a neupierať mu právo žiť. Je zaujímavé, že dokážeme odsudzovať mnohé režimy, ktoré v minulosti selektovali práva ľudských jedincov...ale to, že sa mnohí ešte aj dnes vedia dostať do ich pozície, to nás akosi netrápi...Kto má právo vlastne povedať, kedy má právo človek narodiť sa? Akým právom vlastne rozhodujeme, kto a či sa môže narodiť? Nemali by sme formulku "Moje telo, moja voľba" začať aktívne používať predtým, než vôbec k oplodneniu príde? Áno, to súhlasím. Pred oplodnením ide o "moje" telo. Po oplodnení sme už dvaja...

"Ako chirurg som operoval mnohé nenarodené deti (v lone matky) a môžem vás ubezpečiť, že sú veru veľmi živé"(Dr.Ben Carson)

Prednedávnom do kín v niektorých štátoch prišiel film Unplanned. Napriek označeniu R (teda pre mládež neprístupný, len s povolením rodiča) prelomil rekordy.. Film detailne opísal procedúru, ktorá potrat sprevádza. Mnohí po zhliadnutí tohto filmu zmenili svoj postoj voči potratom....

Áno, môžu iní namietnuť "A čo ak dievča otehotnie pri znásilnení?". Znásilnenie je odporný zločin a má byť trestaný. Je to útok na ženu. Nemôže byť prehliadaný. Nemám presné štatistiky znásilnení, ktoré končia otehotnením...Lenže prečo má trpieť za to aj dieťa? Nestačí, že si stigmu ponesie na duši samotná žena? Ak sa žena po takomto čine rozhodne nechať si vziať dieťa, nie je to vlastne odobrenie samotného znásilnenia? ..Samotný potrat je len ďalšou ranou na jej psychike. Mnohé ženy sa napriek hroznej skúsenosti so znásilnením rozhodli dieťatko si nechať so slovami: Ono nemôže za to, ako vzniklo a že vôbec vzniklo...Dieťa nie je trestom...Samotný potrat tú ženu nevylieči. Len jej pridá ďalšie rany...

Znásilnenie dieťaťa je tragédiou o to väčšou. Treba deti vzdelávať, ozrejmovať im. Čo je správne a čo nie. Čo si môže nechať dovoliť a kde už je to cez hranicu. A na dôvažok: Dávame označenie R aj filmom a seriálom, ktoré aktívne propagujú sexuálne správanie a násilie? Čo keby učíme svoje deti, ako sa nielen chrániť, ale aj ako mať svoje telá v úcte a navzájom sa rešpektovať? Nezabúdajme, že všetko začína doma....(Samotný seriál Game of Thrones ma znepokojuje v spojitosti s faktom, koľko detí a mládeže ho sledovalo a koľkým rodičom to nevadilo...)

22.septembra sa v Bratislave uskutoční ďalší ročník Národného pochodu za život. Po celom svete sa takéto pochody uskutočnujú v obrovských húfoch. Sú to chvíle, kedy ľudia, ktorí by si inak nemali čo povedať, dokážu nájsť spoločnú reč. Ukážme, že o ochrane a právach všetkých len nerozprávame, ale vážne za nimi stojíme...Treba chrániť život v každej podobe. V Každom štádiu. A kedy podľa molekulárnej genetičky život vlastne začína?

"Samotný život začína samotným oplodnením. V momente, ako sa zlúči spermia s vajíčkom, vznikne nová, jedinečná ľudská bytosť geneticky odlišná od svojich rodičov. Už v tom momente je predurčené pohlavie, farba pleti, vlasov, očí, a nespočetne veľa iných vlastností.(Preto je vylúčené oprávnenie hlášky "Moje telo, moja voľba, pozn.aut.) Už v tom momente sa táto bytôstka začne rýchlo vyvíjať. Srdiečko jej začne biť v 6. týždni. Podľa najnovších štúdií môže srdiečko biť dokonca skôr.Čo je približne ten čas, kedy žena zisťuje, že je tehotná...V tom čase sa už vyvíja zažívací systém a pľúca. Už v 8. týždni je možnosť zaregistrovať činnosť mozgu. V 18. týždni bábätko už dokáže rozoznať matkin hlas. Medzi 18. a 30. týždňom dokážu lekári uskutočniť operácie bábätka v brušku matky, ktoré dokážu zachrániť život, prípadne napraviť chyby typické pre mnohé choroby. V 22. týždni je už možné pre dieťatko prísť na svet a je možné ho zachrániť aj mimo maternice.

Je nemožné považovať dieťa v lone matky za parazita. Ak by bolo dieťa v lone matky jej parazitom (ako sa to niektorí snažia prezentovať), jej telo by tehotenstvom trpelo, prichádzalo by o imunitu, ktorá by bola pod obrovským útokom. Namiesto toho jej telo prechádza zmenami, ktoré umožňujú vyživovanie dieťatka v jej maternici" (Dr.Tara Sander Lee, molekulárna genetička)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Čo spája Kmotríka, Výboha či Trnku? Slabosť pre jeden biznis

Skupina najbohatších Slovákov má vyššie ambície ako kaviareň či reštauráciu.

Dobré ráno

Dobré ráno: Covid sa medzi ľudmi bez domova šíri šialenou rýchlosťou

Prvá vlna ich minula, druhá udrela horšie.


Už ste čítali?