reklama

Mesiac povedomia o Downovom syndróme: Čo všetko treba vedieť?

Čo by sme mali vedieť o malom Rhett Flenerovi a jeho kamošoch? Je veľa vecí, ktoré je potrebné si pripomínať. Zhrnieme si pár bodov :)

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Október je svetovo akceptovaný ako Mesiac povedomia o Downovom syndróme. Je to mesiac, kedy je najviac šancí podeliť sa o čo najviac skúseností a znalostí o ľuďoch, ktorí patria do skupiny tak precízne opísanej už predtým spomenutým Johnom Langdon Downom ( https://martinasulova.blog.sme.sk/c/517923/muz-ktory-predbehol-dobu-a-zviditelnil-ludskost.html ) a ktorí hrdo nesú jeho meno :).

Okrem toho, že vieme o delení Downovho syndrómu na Trizómia 21 (typická prítomnosť 3 chromozómov 21 v každej bunke, namiesto 2. Tento typ je najbežnejším, keďže sa týka takmer 95 % ľudí s DS), Translokácia (obyčajne sa 21. chromozóm odlomí počas bunkového delenia a prilepí sa na iný, zvyčajne 14. chromozóm. Ide o typ, kedy počet chromozómov ostáva na 46, ale práve toto odlomenie a následné prilepenie sa spôsobuje Downov syndróm) a Mozaicizmus ( v skratke jedinec má jednu líniu buniek s počtom chromozómov 46 a jednu s počtom 47), je tu ešte pár faktov, ktoré by si mala spoločnosť osvojiť a nezabúdať na ne.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Napríklad

1. Ako by sme mali človeka s DS nazývať? Nie Downové dieťa, alebo Downov človek. Pretože to nie je charakteristikou. Preto je vhodné nazývať ich jednoducho ako Dieťa s DS, Človek s DS a podobne...Ide o tzv. People first language.

2. Približne 1 zo 700 detí sa narodí s DS. Týka sa to všetkých rás, národností, etník, všetkých skupín...

3. Ešte v roku 1983 bol priemerný dožitý vek u ľudí s DS 25. Dnes je to 60 a ten vek sa stále zvyšuje (nedávno jeden britský pán oslávil 77 rokov :)

4. Pravdou je, že napriek počiatočným obmedzeniam aj z ľudí s DS sa môže stať ktokoľvek. Či už herec (v Austrálii by ste našli jedného), plavec, majiteľ reštaurácie (v USA nájdete v štáte Nové Mexiko reštauráciu s názvom Tim"s place, vlastnenú Timom Harrisom, mužom s DS), jednoducho všetko závisí od jednotlivcov....

SkryťVypnúť reklamu
reklama

5. Nie, nie sú vždy len vysmiati a šťastní. Jednoducho sú to ľudia a ich emócie sú rovnaké, ako pri každom ďalšom človeku

6. Čo sa týka výšky, sú menší. Pri dievčatách je to okolo 120 cm, pri chlapcoch okolo 150 cm.

7. Napriek zvýšenému riziku problémov so srdcom, ide väčšinou o také problémy, ktoré sa často dajú odstrániť operáciou.

8. 80% detí s DS sa narodí ženám pod 35

9. Aj dieťa s DS sa podobá na svojich rodičov a ostatných príbuzných :)

10. Slovo Retardovaný je neakceptovateľné. Trvalo

11. Môže sa stať, že natrafíte na človeka s DS, ktorý má vyplazený jazyk. Môže za to nízky svalový tonus v kombinácii s malými ústami a dlhším jazykom. Dá sa to vyriešiť terapiou.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

12. Asi 45 % ľudí s DS má na dlani len jednu ryhu. Môže za to práve hypotónia, keďže počas prenatálneho vývinu nemalo dieťa zovretú päsť

A teraz malý Rhett Flener, ktorého cestu životom a úspechy môžete sledovať aj na Facebooku

( https://www.facebook.com/TeamRhett/?epa=SEARCH_BOX )

:)

(zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=1VxMT5276us&list=LLC7vWFYfQvXfhCPgdVmYTpA&index=12&t=0s )

Martina Šulová

Martina Šulová

Bloger 
  • Počet článkov:  86
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Blogerka, editorka, feministka, aktivistka za ľudské práva, práva žien a detí, pro - life /rka(?), no hlavne žena - človek, sem - tam si urobím rozhovory s osobami, ktoré ma zaujmú, aby som mala informácie a odpovede na svoje otázky priamo zo zdroja. Ako sa vraví : Keď to neurobíš ty, kto iný? Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu