reklama

Narnia je snom každého človeka

Či si aktívny praktizujúci veriaci, či tzv. lapsed /ochladnutý/odpadnutý (nech už tam za to doplníš čokoľvek, či katolík, či evanjelik...), majster Lewis myslel aj na teba aj na mňa, keď pustil do sveta Kroniky Narnie....

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Keď som bola mladšia, Kroniky Narnie ma príliš nezaujímali. Nemám rada fantasy. Vždy som sa na filmy o Narnii pozerala s chladom. To sa priznám.

Teraz, keď som dospelá, by som všetkých 7 dielov knihy dala do škôl ako povinnú literatúru na náboženstvo. Práve on dokázal ľuďom predostrieť najlepší obraz Boha, Ježiša.

A nielen deťom. Napriek detským hrdinom si myslím, že práve dospelý čitateľ je ten, na ktorého pán Clive Staples Lewis myslel a komu tieto kroniky niekde vo svojom srdci venoval. Ako nejaký návod na to, ako sa možno dostať späť do detstva a obnoviť si schopnosť myslieť a veriť detsky,to znamená srdcom a priamo.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čítala som, že pôvodne pán Lewis nemal v úmysle zakomponovať do Kroník myšlienku viery a náboženstva. Vraj to nebol plán. Neviem, možno to vážne len tak vyšlo. Napriek tomu tieto knihy nesú v sebe silné až nadpriemerne silné posolstvo. Dospelý človek má totiž tendenciu zabúdať, aké to je, pozerať na svet srdcom. Napriek tomu, že nás v detstve učili viere a základy teológie (aspoň podaktorých určite), do dospelosti máme problém si niečo z tohto obdobia priniesť. Každodenné starosti, stresy, problémy nás od toho doslova odstrihnú. A práve to je to, pred čím Ježiš varoval vo svojom podobenstve o zasiatom semene...

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A tu jasne vidno, že práve na to pán Lewis narážal a myslel, keď si v čase vlastnej dospelosti našiel čas a vrátil sa srdcom späť do detskej verzie svojej duše, aby aj ostatným dospelákom, či už dospelým v tom čase, alebo deťom ako dedičstvo do ich vlastnej dospelosti , zanechal niečo, čo ich navnadí v období, keď sa definitívne rozhodnú opustiť osídla detstva, aby sa aj oni občas vrátili v čase a zaspomínali si, aké je to myslieť a cítiť čisto.

Kroniky Narnie obsahujú geniálne myšlienky a pozorovania. Nadarmo, C.S. Lewis bol géniom....Možno je to len a len najlepšie, že tieto knihy napísal niekto, kto pôvodne veriaci vôbec nebol a stal sa ním až v dospelosti...

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Jeho chápanie osobnosti Spasiteľa, čo by leva, vodcu, láskavého, mocného, nebojácneho, spravodlivého, citlivého a ohľaduplného, obetavého, múdreho, no najmä vždy víťaziaceho, ktorý v druhých vyvolával úctu, rešpekt, občas strach, no zároveň bezhraničnú dôveru a lásku, je niečo, čo by malo poznať každé dieťa a dospelý by na to nemal zabúdať. Odporúčam teda začať s časťou Čarodejníkov synovec, kde natrafíte na pasáž opisujúcu vznik Narnie čo by dokonalého sveta s odkazom na obraz Božieho kráľovstva... (Ako bolo na počiatku...)

Toto odporúčanie som dostala od svojej vtedy 13 ročnej sestry...Inak vraj ničomu neporozumiem. Veta hovoriaca za všetko.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čo však Lewis začal Čarodejníkovým synovcom, podčiarkol Levom, šatníkom a čarodejnicou...

Učí deti mnohým základným a veľmi silným veciam a mnohé im prináša (niekde pridám aj niektoré jeho výroky) :

1. Bezprostredná dôvera v Ježiša a Ježišovi. Deti v tejto sérii málokedy kladú otázky Aslanovi a ak aj kladú, prídu až po zvážení a nie v hneve....A hlavne nespochybňujú Jeho slová...

("Všetko je dobré, keď hľadí na Neho a zlé, keď svoj zrak od Neho odvráti...")

2. Nebojácnosť, odvaha. Znovu. Žiadne otázky. Keď je Peter poslaný do boja, nepýta sa otázku Prečo.

("Sú dva typy ľudí. Tí, ktorí povedia Buď vôla Tvoja, a tí, ktorí povedia: Ok, tak teraz to urob po svojom")

3. Schopnosť obety aj za niekoho, kto nás zradí. A obrátenie zradcu, ktorý neskôr sám obetuje seba za druhých. Tu vidno závažnú a pre dospelého ťažko pochopiteľnú lekciu života. (Odpustenie nepriateľom, pokánie...)

("Žiaden človek nevie, ako zlý je, kým sa nesnaží horko ťažko byť dobrým...")

4. Sila priateľstva a rodinné puto. 

5. Nádej. Nádej je kľúčová. Napriek zamrznutej krajine a nepriateľom existujú aj takí, ktorí sú schopní riskovať svoje vlastné životy len preto, aby pomohli druhým. Pretože majú silnú vidinu nádeje . Dúfajú, veria, že jedného dňa príde svetlo a jar. Nezapredajú sa napriek možnosti smrti.

6. Ako pán bobor naznačil a poznamenal, Aslan (Ježiš) chodí kedy chce a ostane ako dlho chce...ale vždy príde a vždy ostane. Odkaz z Biblie na druhý Jeho príchod a priestor pre absolútne sa odovzdanie detského srdca.

("Toto je dôvod, prečo si v Narnii. Poznajúc ma tu aspoň trošku, ma budeš môcť poznať ešte lepšie tam..." /z knihy Plavba ranného pútnika)

7. Láska. Taká silná, mocná, silnejšia než čokoľvek na svete.

("Láska nie je len láskyplný pocit, ale nezlomné prianie absolútneho dobra milovanej osoby až kým sa nedosiahne")

A bolo by toho oveľa viac. Ťažko mi je predstaviť si, že tak silnú sériu o viere Bohu a v Boha napísal niekto, kto Ho kedysi nepoznal.

Majster Lewis zanechal po sebe knihy so silným posolstvom. Darmo , raz sám povedal:

Jedného dňa budeš dosť starý na to, aby si znovu začal čítať rozprávky

A práve preto si myslím, že najsilnejšie odkazy a posolstvá vo veci viery pre dospelých nechal v pôvodne deťom venovaných Kronikách Narnie...

Martina Šulová

Martina Šulová

Bloger 
  • Počet článkov:  86
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Blogerka, editorka, feministka, aktivistka za ľudské práva, práva žien a detí, pro - life /rka(?), no hlavne žena - človek, sem - tam si urobím rozhovory s osobami, ktoré ma zaujmú, aby som mala informácie a odpovede na svoje otázky priamo zo zdroja. Ako sa vraví : Keď to neurobíš ty, kto iný? Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

24 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu