V hlavnej úlohe Downov syndróm a pokorený Shia Labeouf

Autor: Martina Šulová | 28.10.2019 o 20:42 | (upravené 28.10.2019 o 20:58) Karma článku: 10,02 | Prečítané:  4223x

Nie je to tak dávno, čo do kín v USA prišiel nový film The Peanut Butter Falcon s hercami Dakota Johnson a Shia Labeouf, ktorí prekvapujúco nerezonovali ako hlavné postavy. Túto "pozíciu" im "sfúkol" iný herec.  Zack Gottsagen.  

Možno toto meno nie je známe širokej verejnosti, ale má zmysel a význam ho poznať. Ide totiž o herca s Downovým syndrómom.

Príbeh zachytáva túžby a sny, neobvyklé dobrodružstvá a cesty mladíka Zaka, ktorý sa jedného dňa rozhodne utiecť z domova sociálnych služieb, kde mu opatrovateľku robí Eleanor, ktorú stvárnila Johnson, aby si splnil sen a stal sa profesionálnym zápasníkom. Po tom, čo utečie, sa na noc skryje na malej lodi, ktorú ešte v tú noc šlohne Tyler, ktorého hrá Labeouf, no netušiac, že sa práve na tej lodi nachádza aj nečakaný návštevník...a vlastne dej je hodno pozrieť na plátne....Stojí to za to.

Je perfektné, že už aj na umelckej scéne možno vidieť ľudí s Downovým syndrómom a nie len ako postavy z dokumentov....Film The Peanut Butter Falcon má silný ráz, citovo zasiahne aj tých, ktorí sa filmami príliš unášať nedajú a odkazuje na silu osobnosti, ktorú máme všetci bez rozdielu a ohľadu na to, či máme počet chromozómov 46, alebo o jeden viac.

article_photo

Samotný Shia sa nechal počuť, že práve prítomnosť Zacka počas natáčania a fakt, že sa dej neorientoval na neho, že nebol až tak hlavnou úlohou, spôsobil obrat v jeho živote a dal mu facku, ktorú práve potreboval . V čase nakrúcania mal problém so zákonom kvôli alkoholu, a ako sa neskôr priznal, práve jeho herecký kolega bol ten, ktorý mu to dal celé vyžrať a dokonca na chvíľu odmietol s ním hrať ďalej.... Ako sa Shia vyjadril, pochopil, že ak urobí ešte nejakú hlúposť, pokazí celé natáčanie a tým aj Zackov sen a  to bolo pre neho nepredstaviteľné. Zack počas jedného rozhovoru povedal: "Bál som sa o neho. Že robí nesprávne veci a že je tam niekde vonku, uprostred noci...". Keď o tom obaja rozprávali novinárom z The Guardian, plakali, držali sa za ruku. Vidieť pokoriť sa herca ako je Labeouf,  je vcelku silné "kafe".

Celý film je ukážkou cesty človeka, ktorý to nemá jednoduché, ale túžba splniť si sen je viac, než to, čo mu ponúka samotné okolie....Zmeny, ktoré sa udiali v hercoch a členoch štábu počas spolupráce so Zackom, je len čerešničkou na torte.

A my máme tak možnosť sledovať konečne pokrok v zmýšľaní ľudí, aspoň v určitom percente, a môžeme byť svedkami obohacovania kultúry, ktoré táto spoločnosť tak potrebovala.

Film na 100% odporúčam.

video: https://www.youtube.com/watch?v=ACze83fG4wM

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?